İşveren tarafından 4857 Sayılı İş Kanunun 17 inci Maddesi gereğinde çalışanın sözleşmesinin feshedilmesi halinde Kıdem Tazminatı ödenir. Buna bildirimli fesih denir ve İhbar Tazminatı ödemesi yapılabilir ya da İhbar süresi kadar çalıştıktan sonra fesih uygulanabilir. Bu usul ile fesih yapılabilmesi için İşverenin feshi geçerli bir nedene dayandırması ve yazılı olarak çalışana tebliğ etmesi gerekir. İşverenin geçerli nedenin olması halinde İhbar Tazminatı ödemek yahut İhbar süresini çalıştırmak İşverenin inisiyatifindedir.

Çalışanın askerlik görevini yerine getirmek için istifa etmesi halinde Kıdem Tazminatı ödenir. Bunun için çalışanın askerlik belgesini ( sülüs) işverene tebliğ etmesi gerekir. Muhtemel Teslim tarihli belgeler uygun değildir. İhbar Tazminatı ödenmez.

Kadın çalışanın evlilik sebebi ile istifa etmesi halinde Kıdem Tazminatı ödenir. Bu sebep ile istifalarda çalışanın evlilik cüzdanı fotokopisini istifanın ekinde tebliğ etmesi gerekir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, çalışanın evlilik tarihinden itibaren bir yıl içerisinde bu hakkı kullanabileceğidir. İhbar Tazminatı ödenmez.

Çalışanın emeklilik sebebi ile istifa etmesi halinde Kıdem Tazminatı ödenir. Üç durum vardır:

  • Emeklilik ( Yaşlılık) aylığı bağlanması
  • Malulen Emeklilik
  • Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması (15 yıl -3600 gün)

Bu koşulardan herhangi birinin sağlanması halinde SGK’ dan alınacak belge istifa ekinde  işverene tebliğ edilmelidir.

Kıdem tazminatı ile ilgili danışmanlık için hemen bizi arayın.

Danışmanlarımız

Hilmi Hilmioğlu

Hilmi Hilmioğlu

Uzun yıllar SGK ve Emeklilik konularında danışmanlık vermiş, alanında tanınan bir isim.
Fatih Parmaksız

Fatih Parmaksız

Kendisini radyo programlarında ve televizyon canlı yayınlarında görmeye alışık olduğumuz Fatih Parmaksız, MaliPusula.com'da sorularınızı bekliyor!
Kemal Levent

Kemal Levent

Kemal Levent, televizyon programlarının aranan danışmanı. Her pazartesi eTV'de yayınlanan programlarla adını duyurmuştur.
Ayla Umay

Ayla Umay

Ayla Umay, 1982 yılından bu yana çeşitli kurumlarda danışmanlık yapmaktadır.

Gurulize in app notification test

On the first anniversary of the Initiative, we're sharing more about how we're supporting publishers to build a stronger future for journalism.